پنج عامل تاثیرگذار در قیمت درب ضد سرقت

چرا قیمت دربهای ضد سرقت در فروشگاههای مختلف اینقدر متفاوت است؟

شاید در جستجو برای خرید درب ضد سرقت برای شما هم اتفاق افتاده باشد که از یک مدل درب در یک فروشگاه خوشتان آمده و تصمیم می‌گیرید درباره‌ی آن تحقیق کنید. بعد، همان درب را با همان اندازه در یک فروشگاه دیگر با قیمتی کاملا متفاوت مشاهده می‌کنید. یا بسیار ارزانتر، یا بسیار گرانتر. درحالیکه اندازه و مدل و جنس روکش هر دو درب با هم یکی است، چه عاملی می‌تواند باعث این همه اختلاف قیمت شود؟

ممکن است به نظر برسد که یکی از فروشنده‌ها خیلی گرانفروش است. اما بهتر است آیتم‌های دیگری را هم مورد بررسی قرار بدهید. در این مطلب، عوامل تاثیر گذار بر قیمت درب ضد سرقت را شرح داده ایم.  این آیتم‌ها در قیمت تمام شده درب ضد سرقت ایرانی نقش بسزایی دارند:

اول) وزن درب

وزن درب، نشان‌دهنده‌ی مقدار آهن مورد استفاده در درب ضد سرقت است. هرقدر بیشتر باشد یعنی ضخامت ورق چهارچوب و لنگه درب ضد سرقت، و همینطور ضخامت پروفیل‌های داخل و ورق وسط درب بیشتر است. و در نتیجه می‌توان ایمنی و کیفیت چنین دربی را نیز بالاتر از درب‌های سبک‌تر دانست. برای محاسبه وزن مناسب درب ضد سرقت، و مقایسه‌ی آن با وزن مورد ادعای فروشنده، از فرمول‌های ساده‌ای می‌توانیم استفاده کنیم.

چهارچوب و لنگه فلزی دربهای موجود در بازار ایران، بطور پیش‌فرض دارای یک استانداردهای حداقلی هستند. یعنی باید این حداقل‌ها در آنها رعایت شده باشد که ایمنی مورد انتظار خریدار تامین شود: 1) ضخامت ورق چهارچوب و لنگه 1/25 میلیمتر  2) ضخامت ورق وسط درب ضد سرقت حداقل 0/5 میلیمتر و ترجیحا بصورت نورد شده 3) تعداد پروفیل‌های استحکام دهنده‌ی وسط لنگه 5 عدد، با ضخامت 0/7 میلیمتر

سوال) چه مقدار آهن برای تولید هر لنگه درب ضد سرقت استفاده می‌شود؟

1- پروفیل چهارچوب و لنگه درب ضد سرقت:

پروفیل چهارچوب و لنگه درب ضد سرقت با استفاده از ورق خم خورده تولید شده است. اگر صفحه گسترده پروفیل‌ها را محاسبه کنیم، ابعاد ورق مورد نیاز برای تولید قطعات مختلف چهارچوب و لنگه به این صورت خواهد بود:

 • برای هر ستون چهارچوب، پهنای 45 سانتی‌متر، در طول 220 سانتی‌متر
 • برای هر ستون لنگه، پهنای 18 سانتی‌متر، در طول 210 سانتی‌متر
 • برای پاسار بالای چهارچوب، پهنای 45 سانتی‌متر، در طول 120 سانتی‌متر
 • برای پاسار بالای لنگه، پهنای 18 سانتی‌متر، در طول 110 سانتی‌متر
 • برای آستانه‌ی چهارچوب، پهنای 40 سانتی‌متر در سول 110 سانتی‌متر
با این اطلاعات، چطور وزن آهن موجود در درب ضد سرقت را محاسبه کنیم؟

محاسبه‌ی وزن ورق‌های فولادی با یک فرمول ساده قابل انجام است: وزن ورق (کیلوگرم) = طول ورق (متر) * عرض ورق (متر) * ضخامت ورق (میلی‌متر) * چگالی ورق   نکته: چگالی ورق آهن معادل 7.86 کیلوگرم بر متر مکعب است. 

اگر فرض کنیم درب ضد سرقت با همان ورق‌های ضخامت 1.25 میلی‌متر مورد ادعای فروشنده تولید شده باشد، چنانچه ابعاد بالا را در فرمول ذکر شده قرار بدهیم، و نتایج را در هم جمع کنیم، وزن ورق آهنی چهارچوب و لنگه درب ضد سرقت، معادل 38 کیلوگرم بدست خواهد آمد.

 

2- ورق وسط درب ضد سرقت:

وزن ورق وسط درب هم با فرمول بالا قابل محاسبه است. اگر ورق وسط درب، تمام سطح لنگه را پوشانده باشد، باید یک ورق به ابعاد 2*1 متر استفاده شده باشد. با در نظر گرفتن حداقل ضخامت 0.5 میلی‌متر، و قرار دادن در فرمول بالا، به عدد حدودی 8 کیلوگرم می‌رسیم.

 

3- پروفیل های استحکام دهنده‌ی وسط لنگه درب ضد سرقت:

پروفیل‌های استحکام دهنده‌ی وسط لنگه، حداقل باید به طول 1 متر و تعداد 5 عدد، با ابعاد 4*3 سانتی‌متر، و با ضخامت 0.7 میلی‌متر باشد. اگر چنین مشخصاتی برای پروفیل‌ها رعایت شود، وزن هر متر طول از پروفیل، طبق جداول رسمی موجود، باید 600 گرم باشد. بنابراین وزن پروفیل‌های وسط درب در مجموع 3 کیلوگرم خواهد بود.

 

4- دستکها و پلهای استحکام‌دهنده‌ی پشت چهارچوب:

در هر سمت چهارچوب، از قسمت پشت 3 عدد پروفیل 18 سانتی بعنوان دستک استفاده می‌شود. مجموع طول این پروفیل‌ها حدودا 1 متر، و وزن تقریبی آن اگر با ضخامت 0.7 میلی‌متر باشند، 0/6 کیلوگرم است.

بنابراین، چنانچه اعداد بالا را در هم جمع کنیم: وزن ورقهای لنگه و چهارچوب ( 38 کیلوگرم) + وزن ورق وسط درب (8 کیلوگرم) + وزن پروفیل‌های استحکام دهنده (3 کیلوگرم) + وزن پروفیل‌های پشت چهارچوب (0/6 کیلوگرم) = حدود 50 کیلوگرم

درصورتیکه این استاندارد برای شاسی فلزی درب ضد سرقت رعایت شود، بعد از اضافه شدن سایر متعلقات درب، شامل یک جفت رویه MDF و قفل و یراق آلات، وزن درب به حدود 80 کیلوگرم می‌رسد. این حداقل وزن مورد قبول برای درب ضد سرقت در اندازه 210*110 سانتی‌متر است.

با توجه به اینکه وزن MDF و یراق آلات تقریبا در همه‌ی دربها مشابه است، می‌توانیم این‌گونه نتیجه بگیریم که پایین‌تر بودن وزن کلی درب نشان‌دهنده‌ی استفاده از آهن کمتر است.

دوم) جنس روکش درب ضد سرقت

دربهای ضد سرقت ایرانی دارای دوعدد روکش یا رویه در دوطرف هستند، که بصورت کشویی وارد شاسی فلزی درب می‌شوند. جنس روکش‌های درب تاثیر زیادی در قیمت تمام شده‌ی آن دارد. غیر از رویه‌های فلزی که ضخامت ورق آن تعیین کننده‌ی وزن درب است، و مناسب بودن قیمت آن را از طریق آهن به کار رفته در آن می‌توان تعیین کرد. بقیه‌ی رویه‌های درب ضد سرقت از جنس ام دی اف هستند. روی ورق ام دی اف یک لایه‌ی دیگر روکش می‌شود که آن لایه تعیین کننده‌ی ظاهر نهایی درب است.

اگر بخواهیم بصورت فهرست‌وار انواع رویه‌ها را از نظر قیمت با هم مقایسه کنیم، به این صورت می‌توان این فهرست را عنوان کرد:
 • MDF خارجی، کیفیت و قیمت بالاتری نسبت به MDF ایرانی دارد.
 • در بین MDF های ایرانی، کیفیت و قیمت ورق‌های شرکت پویا بالاتر از سایر شرکتهاست.
 • روکش PVC ارزانتر از روکش چوب طبیعی است. باید درنظر گرفته شود که برای روکش‌های چوب طبیعی، یک لایه رنگ هم باید به آن اضافه شود.
 • رنگ پلی‌ اورتان، کیفیت و قیمت بالاتری از رنگ پلی استر دارد.
 • رویه‌هایی که طرح برجسته دارند، به دلیل مصرف متریال بیشتر در آنها دارای قیمت گران‌تری هستند. البته برجستگی درب از آیتم‌هایی است که فقط در لوکس بودن درب تاثیر دارد و نقشی در ایمنی و کیفیت درب ندارد.
 • ضخامت MDF رویه درب ضد سرقت نیز در کیفیت و قیمت تمام شده درب تاثیرگذار است. درحال حاضر بیشتر دربهای موجود در بازار ایران با MDF ضخامت 8 میلی‌متر تولید می‌شوند. ولی به ندرت شرکت‌هایی با استفاده از ورقهای 10 میلی‌متر یا 5 میلی‌متر اقدام به تولید درب می‌کنند. (خریداری دربهایی که از MDF ضخامت 5 میلی‌متر در تولید آنها استفاده شده است به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.)

توضیح: در مجموع، رویه‌هایی که متریال بهتری در آنها استفاده شده، دوام بالاتری نسبت به رویه‌های ارزان دارند. رنگ بی‌کیفیت یا MDF با دانسیته پایین ایمنی درب را کاهش نمی‌دهد. ولی به مرور باعث کاهش زیبایی ظاهری درب ضد سرقت می‌شود، و شاید بعد از مدت کوتاهی خریدار مجبور به تعویض رویه‌ها یا تحمل ظاهر نازیبای درب برای همیشه باشد. 

سوم) نوع قفل درب ضد سرقت

در حال حاضر بهترین نوع قفل درب ضد سرقت موجود در بازار ایران، قفل کاله ترک است. این قفل انواع مختلفی دارد که در مطلب‌های قبل به آن پرداخته شده است. از جمله:

 • قفل دوتکه معمولی کاله
 • قفل گاوصندوقی کاله
 • قفل چنگکی کاله
 • قفل مولتی سیستم کاله

همه‌ی این انواع قفل در بازار ایران موجود است. قیمت انواع قفل‌های کاله با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارد. مثلا قفل مولتی سیستم تقریبا سه برابر قفل کاله معمولی قیمت دارد. البته ایمنی قفل‌ها هم نسبت به یکدیگر متفاوت است. و می‌توان گفت درصورتیکه خریداران درب ضد سرقت برای قفل درب هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنند، درعوض ایمنی بیشتری نیز نصیب آنها خواهد شد.

آشنایی مختصر با انواع قفل درب ضد سرقت:

از قفل‌های کاله ترک که بگذریم، بقیه‌ی قفل‌های موجود در بازار، که شامل قفل‌ های چینی ضد سرقت و قفل‌ های ایرانی ضد سرقت می‌شوند. فقط یک کپی از قفل کاله دوتکه معمولی کاله هستند. از آنجایی که برندهای متفرقه قفل درب ضد سرقت، همگی فقط قفل دوتکه معمولی کاله را بعنوان الگو قرار داده‌اند، می‌شود حدس زد که هدف آنها فقط رقابت از لحاظ قیمت بوده است. یعنی ارائه‌ی محصولی ارزانتر از ارزانترین قفل کاله ترک.

قفل چینی درب ضد سرقت:

قفل‌های چینی، با قیمت این روزهای دلار چندان برای واردکننده‌ها مقرون به صرفه نیستند؛ و بنابراین تنوع زیادی هم در بازار ایران ندارند. اما همان تعداد اندک موجود نیز از لحاظ کیفیت قابل قبول هستند. و قیمت آنها نیز حدود 25% تا 30% کمتر از قفل کاله ترک است. (در حال حاضر بهترین برند قفل چینی موجود در بازار ایران قفل ضد سرقت ایده‌آل است)

قفل ایرانی درب ضد سرقت:

اما قفل‌های ایرانی تنوع بیشتری دارند. چندین شرکت در حال حاضر اقدام به تولید قفل درب ضد سرقت کرده اند. از نظر کیفیت، غیر از یکی-دو برند که خودشان را از سایرین متمایز کرده اند، بقیه برندها در یک سطح هستند. اما سوای کیفیت، قفل های ایرانی یک ایراد اساسی دارند. ایراد آنها این است که هیچ یک از شرکتهای تولیدکننده قفل ایرانی، سیلندر یا توپی اورجینال ندارند. تولید سیلندر، تخصصی بالاتر از تولید قفل نیاز دارد. و متاسفانه شرکتهای تولیدکننده قفل ایرانی هنوز سراغ تولید سیلندرهای مخصوص قفل ضد سرقت نرفته اند. درحالیکه یکی از مزیت های قفل ضد سرقت کاله ترک، سیلندرهای بسیار باکیفیت آن است.

تاثیر سیلندر (توپی) در قیمت درب ضد سرقت:

از آنجایی که قفلهای ایرانی با هدف کاهش قیمت تمام شده درب ضد سرقت تولید شده اند و معمولا تولید کننده ها برای درب های اکونومی ضد سرقت از این نوع قفل ها استفاده میکنند. استفاده از سیلندرهای باکیفیت برای قفل های ایرانی چندان مقرون به صرفه نیست. و در اغلب مواقع، برای قفل های ایرانی از سیلندر های ارزان قیمت چینی استفاده می شود. اگر برای قفل های ایرانی از سیلندرهای مرغوب استفاده شود، دیگر از لحاظ قیمت تفاوت چندانی با قفل کاله ترک نخواهند داشت. بنابراین برای خریداران مقرون به صرفه‌تر است که بین قفل ایرانی و سیلندر مرغوب، قفل کاله ترک با سیلندر اورجینال استفاده کنند.

اختلاف قیمت قفل ایرانی و قفل کاله ترک چقدر است؟

شایان ذکر است، قفل ایرانی یک اختلاف قیمت 250 هزار تومانی با قفل کاله ترک ایجاد می‌کند. به همین دلیل، یکی از مواردی که تولیدکننده های دربهای اکونومی برای کاهش قیمت درب ضد سرقت در نظر میگیرند، استفاده از قفل ایرانی است.

یک نکته‌ی دیگر که لازم است به آن اشاره کنیم، این است که تفاوت قفلهای ارزان چینی و ایرانی یا قفل های گرانتر کاله ترک، شاید صرفا در دوام و کارایی آن نباشد. بلکه این تفاوت بیشتر در ایمنی قفل خودش را نشان می دهد. جایی که سارقین، قفل های ایرانی را بهتر و سریعتر از قفل های کاله ترک باز میکنند. شاید توجیه هزینه بیشتر برای خرید قفل بهتر در همین نکته ایمن تر بودن آن نهفته باشد.

چهارم) نوع رزت و یراق آلات درب ضد سرقت

اکسسوری یا یراق آلات دربهای ضد سرقت در ظاهر دربها خیلی تاثیر دارند. یکی از آیتم هایی که تاثیر زیادی در قیمت تمام شده درب ضد سرقت دارد، یراق آلات آن است. از انواع لوکس یراق آلات که بگذریم، یراق کاربردی و مصرفی درب ضد سرقت نیز مانند سایر قطعات بکار رفته در دربها، دارای انواع بی کیفیت، و انواع مرغوب و باکیفیت هستند. و برخی از تولیدکننده ها برای کاهش قیمت دربهای اکونومی اقدام به نصب یراق ارزان بر روی دربها میکنند.

برخی از این قطعات، تاثیر زیادی در کیفیت و کارایی درب ندارد، و شاید فقط ظاهر و زیبایی درب ضد سرقت را خدشه دار کند. مثل دستگیره ثابت و درکوب. اما برخی دیگر از این قطعات، در کیفیت و کارایی درب تاثیر دارد. این قطعات عبارتند از:

رزت درب ضد سرقت: تاثیر مستقیم در ایمنی درب دارد. یکی از اجزائی که سارقین برای اولین بار بخت خود را برای باز کردن درب ضد سرقت از طریق آن آزمایش میکنند، رزت است. انواع بی کیفیت آن ضمن اینکه ممکن است جلوی گردش صحیح کلید در قفل را بگیرد، می تواند باعث کاهش ایمنی درب شود.

دستگیره متحرک درب ضد سرقت: که بطور دائم برای باز و بسته کردن درب از آن استفاده می شود. این قطعه اگر بی کیفیت باشد با شکستگی مداوم باعث ایجاد خسارت به رویه درب و تحمیل هزینه های زیاد به خریدار خواهد شد.

چشمی درب ضد سرقت: انواع بی کیفیت آن زاویه دید مناسبی نداشته، و عملکرد اصلی خود که دیدن سمت بیرون درب با زاویه حداقل 150 درجه است را به خوبی انجام نمی‌دهد.

در مورد یراق آلات، یک نکته که نباید فراموش شود نوع آبکاری آن است. آبکاری ضعیف بعد از مدتی دچار رنگ رفتگی و پوسته کردن می شود، و ظاهر و زیبایی درب را بطور کامل تحت تاثیر قرار می دهد.

پنجم) دقت در تولید درب ضد سرقت

یکی از مهمترین مواردی که در قیمت تمام شده درب ضد سرقت (مثل هر کالای تولیدی دیگر) تاثیر دارد، هزینه های سربار است. این هزینه شامل کل هزینه های ثابت شرکت، تقسیم بر تعداد محصول تولیدی است. هرچه هزینه های یک شرکت بیشتر باشد، قیمت تمام شده تعداد مشخصی از محصول تولیدی آن شرکت بالاتر می رود. یا برعکس، میتوان گفت وقتی هزینه ها ثابت باشد، هرچه تعداد محصول تولیدی کمتر شود هزینه سربار برای هر محصول بیشتر. و درنتیجه قیمت تمام شده محصول بالاتر می رود.

بنابراین، کنترل هزینه ها و متعادل کردن آن با تعداد محصول تولیدی یکی از مهمترین کارهایی است که مدیران شرکتهای تولیدی باید انجام دهند. متاسفانه برخی از واحدهای تولیدی برای اینکه قیمت تمام شده درب را کاهش بدهند (بویژه واحدهای تولیدی دربهای اکونومی)، با حفظ یک عدد ثابت برای هزینه ها (یعنی بدون افزایش تعداد پرسنل) اقدام به افزایش تعداد محصول تولیدی میکنند. گروههای تولیدی در این شرکتها باید تعداد بیشتری در روز از یک محصول خاص تولید کنند. در نتیجه کیفیت به راحتی فدای کمیت می شود.

بنابراین اگر کیفیت تولید دربهای اکونومی را با دقت بیشتری بررسی کنید، تفاوت های زیادی از نظر کیفیت جوشکاری، رنگکاری و مونتاژ، با دربهای باکیفیت دارند. به همین دلیل، وقتی عکس درب ضد سرقت برخی از شرکتها را با نمونه واقعی درب مقایسه میکنید، تفاوتهای زیادی در ظاهر آن مشاهده می‌کنید.

راه‌های تماس با صنایع درب آرسان

تماس با شرکت آرسان درب

کاربر گرامی؛

درصورتیکه قصد ارتباط با یکی از واحدهای فروش آرسان درب را دارید در پایین همین صفحه شماره تماس و آدرس همه‌ی دفاتر آرسان درب درج شده است. و چنانچه سوال، پیشنهاد، و یا شکایتی از مجموعه‌ی آرسان درب دارید می‌توانید از طریق فرم زیر پیام خود را بگذارید. همکاران ما در آرسان درب پیام شما را مشاهده و در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

شرکت آرسان درب در حال حاضر دارای 5 دفتر فروش در نقاط مختلف استان اصفهان می‌باشد. در صورت نیاز به راهنمایی لطفا با شماره‌های ذکر شده در فهرست تماس گرفته و با کارشناسان فروش ما مشورت کنید. همچنین، می‌توانید برا مشاهده‌ی نمونه‌های درب ضد سرقت و درب ورودی چوبی به نزدیکترین دفتر فروش آرسان مراجعه بفرمائید.

فهرست دفاتر فروش رسمی آرسان درب:

 • دفتر شماره یک: منطقه صنعتی دولت آباد
 • دفتر شماره دو: خیابان سجاد، خیابان ارباب
 • دفتر شماره سه: خیابان چمران، ابتدای آل محمد
 • دفتر شماره چهار: فولادشهر
 • دفتر شماره پنج: بهارستان

توضیح: به دلیل اینکه پیگیری امور مربوط به مشاوره رایگان و نصب دربها توسط کارشناسان هر کدام از دفاتر انجام می شود، پیشنهاد ما این است که نزدیکترین دفتر فروش به محل پروژه را برای بستن قرارداد انتخاب بفرمائید.

دفتر فروش شماره ۱:

اصفهان، جاده دولت آباد، خیابان 44، پلاک 276، درب ضد سرقت آرسان

شماره های تماس: 09135600171 , 09135600191

دفتر فروش شمااره ۲:

اصفهان، خیابان سجاد، خیابان حاج رحیم ارباب، مجتمع کسری

شماره های تماس: 09135600181 , 09138120108

دفتر فروش شماره ۳:

اصفهان، خیابان چمران، 20 متر بعد از خیابان آل محمد

شماره های تماس: 09135600191 , 09138722580

دفتر فروش شماره ۴:

فولادشهر، محله ب4 ، بلوار بصیرت، مجتمع تجاری مروارید، پلاک 31، فروشگاه درب ضدسرقت و درب داخلی آرسان

شماره تماس: 09132360197

دفتر فروش شماره ۵:

بهارستان خیابان اردیبهشت غربی حدفاصل خیابان ایثار و فرزانگان روبروی داروخانه دکتر مجیدی بلوک ۱۲۵

شماره تماس: 09134603202

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *