اصل بودن یا نبودن درب ضدسرقت ترک

یکی از واقعیت‌هایی که باید توسط خریداران درب ضدسرقت مدنظر قرار بگیرد، این است که متاسفانه دربهای ضد سرقت تولیدی در کشور ایران هنوز به کیفیت دربهای ضد سرقت تولیدی در کشور ترکیه نیست. کشور ترکیه با اتکا به منابع تکنولوژیکی اروپا، و امکان تامین متریال و مصالح باکیفیت و درجه یک، دربهایی به مراتب با کیفیت‌تر از دربهای ضدسرقت ایرانی تولید می‌کند؛ و طبیعی‌ست که برخی از فروشنده‌ها و حتی تولیدکننده‌های ایرانی تلاش کنند محصول خود را بعنوان درب ضدسرقت ترک اصل بفروش برسانند. (این وضعیت مشابه وضعیتی است که در صنعت پوشاک هم ایجاد شده است.)

حالا از چه طریق می‌توانیم دربهای ضد سرقت ترک اصل را از دربهای ضدسرقت ایرانی که به نام درب ترک فروخته می‌شود تشخیص بدهیم؟

غیر از تشخیص‌های ظاهری و بصری، که بعد از مشاهده‌ی محصولات در چند فروشگاه قابل حصول است، یک آیتم ویژه که از طریق آن می‌توان تفاوت دربهای ترک اصل و دربهای ایرانی را تشخیص داد، قیمت آن است. ارزانترین دربهای ضد سرقت ترک، در کشور ترکیه با قیمتی حدود 200 دلار در اختیار تاجر ایرانی قرار می‌گیرد. با یک حساب سرانگشتی، قیمت ریالی دربهای ضدسرقت ترک اصل در خودِ کشور ترکیه قابل محاسبه است. حالا هزینه‌های ترانزیت، حقوق گمرکی، مالیات و بیمه را هم به این قیمت اضافه کنید؛ و درصدی سود هم برای واسطه‌ها (واردکننده، عمده‌فروش، خرده‌فروش) درنظر بگیرید. با این حساب متوجه خواهید شد که دربهایی با قیمت حدود 5 یا 6، یا حتی 10 میلیون تومان، حتی اگر کیفیت بالایی داشته باشند و از یراق‌آلات و MDF و رنگ پلی‌‌اورتان ترک در تولید آنها استفاده شده باشد، نمی‌تواند بطور پک کامل از کشور ترکیه وارد شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *